Една евтина и достъпна храна е най-добрата за здравето на жените над 40 години, предпазвайки костите и сърцето им от заболявания, според руския диетолог д-р Марина Сорокина. Тя споделя, че лещата съдържа фитоестрогени - това са предшественици на естрогени, женски полови хормони. Около 40-годишна възраст количеството им в тялото намалява.
Именно естрогените предпазват жената от сърдечно-съдови заболявания, остеопороза, влошаване на качеството на колагена, тоест от бръчки.
Остеопороза и бръчки - лещата е най-добрият лек против тях
Лещата съдържа калций и магнезий. Поради това предпазва от високо кръвно налягане и укрепва костите. В допълнение, тя помага на жените да се борят със следните проблеми:
- желязодефицитна анемия;
- повишена умора;
- нервни разстройства;
- чест запек;
Обикновената леща има впечатляващ списък от предимства. Ето защо трябва да я включите в диетата си и да я ядете поне 3 пъти седмично. Това се отнася най-вече за жени над 40 години.
Здраво сърце: Кардиолог разкри 2 зърнени храни, с които то ще работи като часовник
Лещата е на трето място по съдържание на протеин в растителните храни и с напредване на възрастта жените имат особено голяма нужда от нея.
Как да я включите в диетата си:
- Добавете я към супи и направете гарнитура. Търсете тестени изделия на основата на леща.
- Добавете я към салата. Малките семена са чудесен начин да добавите протеин в диетата си.
- Направете супа или яхния. Класическата супа от леща има всички предимства на горещата супа, освен това е богата на протеини и фибри.
Освен това лещата носи големи ползи за човешкото тяло:
- За сърдечно-съдовата система. Подпомага кръвообращението, като снабдява клетките с кислород. Намалява холестерола, предотвратява образуването на кръвни съсиреци, като по този начин намалява риска от инсулт и инфаркт.
- За нервната система - има успокояващи свойства, подобрява настроението, дава положителна перспектива, зарежда с енергия, повишава ефективността, фокуса и концентрацията, подобрява паметта.
- За стомашно-чревния тракт. Тази култура помага при усвояването на храната, играе ключова роля в метаболизма, облекчава запека, премахва токсините от тялото.
- Особено полезна е за тези, които страдат от диабет. Лещата е бавен въглехидрат, който забавя скоростта на усвояване на глюкозата, като по този начин контролира нивата на захарта.
- Има антиоксидантно действие. Благодарение на това се справя със свободните радикали, предотвратявайки развитието на ракови тумори.
Още: Учени разкриха кой е най-добрият час за лягане за здравето на сърцето
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.